Powrót

2022-10-07

Królewski Ogród Światła zaprasza po raz jedenasty. W tym sezonie w nowej odsłonie!

Królewski Ogród Światła zaprasza po raz jedenasty. W tym sezonie w nowej odsłonie!

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wraz z marką Raffaello zaprasza do historycznych ogrodów na czasową wystawę świetlną, która zostanie otwarta już w sobotę 8 października 2022 r. o godz. 17.00 i będzie czynna aż do 26 lutego 2023 r.
Królewski Ogród Światła od sezonu 2012/2013 jest jedną z największych atrakcji Warszawy zarówno dla warszawiaków, jak i turystów. Ten sezon przyniesie wiele zmian. Goście wystawy będą mogli podziwiać jej całkowicie odmienione oblicze – i starsi, i młodsi znajdą wiele interaktywnych i edukacyjnych atrakcji stwarzających możliwość świetnej zabawy.
– To będzie nasz jedenasty sezon. Stworzenie tak wyjątkowego miejsca było ogromnym wyzwaniem. Nawet w trudnym zeszłorocznym okresie pandemii udało nam się udostępnić ekspozycję gościom i zapewnić im bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni, że korzystając z najnowocześniejszej technologii, mamy możliwość ożywić historyczne elementy i sprawić, że ogród jest niezwykle popularny. Królewski Ogród Światła zyskał mnóstwo wiernych odbiorców, którzy odwiedzają go nawet kilkukrotnie podczas jednego cyklu. Bardzo się z tego cieszymy – mówi Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
– Dla naszych zwiedzających mamy wyjątkową niespodziankę. W 2022 r. kompletnie przebudowywaliśmy ekspozycję. Nowy projekt to przede wszystkim nowe efektowne instalacje, które przygotowywaliśmy już od zeszłego roku. Jestem przekonany, że wystawa zachwyci gości jeszcze bardziej i sprawi, że z wizytą do Wilanowa przyjadą ludzie z najdalszych zakątków nie tylko Polski, ale także ze świata – dodaje Mazur.

NOWOŚCI

W tym sezonie na odwiedzających Królewski Ogród Światła czeka wiele nowych instalacji i interaktywnych elementów. Po zmroku na wystawę zaprowadzi ich znany już z poprzednich lat, 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Zobaczyć będzie można także znane z ubiegłorocznych edycji: bramę do ogrodu na dziedzińcu i muzyczno-świetlne atrakcje na tarasie dolnym barokowego ogrodu.
Pozostałe instalacje są całkowicie nowe – m.in. świetlne instalacje na tarasie górnym ogrodu, które nawiązują do astronomicznych pasji króla Jana III. Niespodzianką będą też elementy nawiązujące do architektury i historii rezydencji wilanowskiej, do których będzie można wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Całkiem nowa instalacja znajdzie się również w Ogrodzie Różanym Raffaello, który podczas tegorocznej edycji wystawy rozkwitnie nowym blaskiem! Marka Raffaello, chcąc zachwycić gości ogrodu, przygotowała wielkoformatowe kwiaty, do stworzenia których inspiracją były różne odmiany róż wstępujących historycznie w ogrodach pałacu. Róża nazywana jest królową kwiatów i od czasów króla Jana III stale gości w wilanowskich ogrodach. Obecnie dzięki Raffaello poznamy historię tych wyjątkowych kwiatów.

Na uwagę zasługują interaktywne elementy wystawy. W Obserwatorium goście będą mogli podziwiać przez teleskop konstelacje odpowiadające ich znakom zodiaku. Strefa Hemisfery pozwoli na odnalezienie własnej planety. Cały szereg atrakcji powstał z myślą o najmłodszych i to im dedykowana jest strefa w Ogrodzie Południowym przy Oranżerii. Zwiedzą tam mitologiczny labirynt, który nie tylko bawi, ale również uczy. Natomiast w Ogrodzie Północnym – nie tylko na dzieci – czeka wyjątkowa niespodzianka: Berek z Wydrą. Po przybiciu piątki ulubionemu pupilowi króla Jana III na specjalnym panelu będzie można spróbować dogonić animowaną uciekającą wydrę.

Na fasadzie pałacu w piątki, soboty, niedziele i wybrane święta będą pokazywane mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, które stwarzają iluzję ożywionego budynku. Podczas mappingów w pałacowych oknach pojawiają się m.in. król Jan III i królowa Maria Kazimiera, widzowie będą świadkami wjazdu konnego orszaku, pokazu tańców dworskich.
– W tym sezonie nowa odsłona wystawy zachwyci wszystkich gości i zabierze ich w podróż wokół symboli i znaczeń królewskiej rezydencji – przypomina Mazur.

Zwieńczeniem wizyty na wystawie i w Ogrodzie Różanym Raffaello będzie wyjątkowa fotorama – stworzona specjalnie do pamiątkowych zdjęć, pozwoli uwiecznić wizytę w Królewskim Ogrodzie Światła.

Cała wilanowska wystawa świetlna wykorzystuje pół miliona energooszczędnych diod Eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki.

GODZINY OTWARCIA
Królewski Ogród Światła będzie czynny codziennie od 8 października w godz. 17.00–21.00, a od 2 listopada w godz. 16.00–21.00.

MECENAS WYSTAWY
Mecenasem wystawy jest Raffaello, marka z portfolio firmy Ferrero.
Grupa Ferrero w tym roku świętuje 30-lecie swojej działalności w Polsce, a od 9 lat wspiera Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w realizacji wystawy Królewski Ogród Światła.

WIĘCEJ INFORMACJI
www.wilanow-palac.pl/wydarzenia/wystawy/krolewski_ogrod_swiatla
Bilety online: bilety.wilanow-palac.pl